Obserwuj nas :

Rozwój dziecka – okres pomiędzy 12. a 18. miesiącem

rozwoj dziecka

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się pokrótce okresem pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia dziecka. W rozwoju umiejętności w tym czasie ogromną rolę odgrywa to, czego dziecko nauczyło się w 1 roku życia – bardzo dużą uwagę przykłada się do rozwoju motorycznego dziecka.

Dla całościowego rozwoju, w tym rozwoju mowy, kluczowym jest to, czy dziecko osiągnęło w odpowiednim czasie prezentowane w poprzednich wpisach umiejętności. Najważniejszymi dla rozwoju mowy kamieniami milowymi wydają się być: gaworzenie, naśladownictwo, kształtowanie wspólnego pola uwagi i gest wskazywania palcem.

Przejdźmy jednak do mowy i aspektów z nią związanych. W okresie 12-18 miesiąc życia rozwijać się będą następujące umiejętności:

  • Dziecko zaczyna coraz więcej rozumieć, a skoro tak się dzieje to naturalne jest, że chce nam o tym powiedzieć i porozmawiać na dany temat
  • Dziecko reaguje na nasze pytania, prośby i odpowiada na pytania, chociaż nie zawsze używa do tego komunikacji werbalnej.
  • Dzieci zaczynają używać coraz więcej słów (do końca 1 roku życia używa około 10 słów)
  • W okresie tym bardzo ważny jest werbalny kontakt z dzieckiem. Pamiętaj, by opowiadać dziecku o otaczającej go rzeczywistość, mówić mu o wszystkim, co robisz w jego otoczeniu. W ten sposób budujesz słowne reprezentacje wszelkich czynności, a dziecko kształtuje swój słownik bierny. Im większy on będzie, tym szybciej będzie on rozwijał słownik czynny, czyli słowa, które dziecko będzie wypowiadało samo. PAMIĘTAJ! Nie „zalewaj” dziecka pytaniami! Jeśli zadasz mu 10 pytań, maluch może nie chcieć na nie odpowiadać.
  • Rozwija się zabawa tematyczna z użyciem przedmiotów. W tym okresie dużo „karmimy się” zupą ugotowaną z kamieni na placu zabaw i „jemy” lody z piasku w piaskownicy.
  • Dobrze rozwinięta umiejętność dzielenia wspólnego pola uwagi i gest wskazywania palcem pomoże dziecku w tym czasie przy okazji aktywnego oglądanie bajek, odnajdywania małych przedmiotów. Znane już dziecku wyrażenia dźwiękonaśladowcze pozwolą mu w swój sposób opowiedzieć dorosłemu co dzieje się na wsi lub jakie pojazdy jeżdżą po ulicach miasta. Położenia różnych części ciała, też nie jest już tajemnicą.
  • 12 miesięczne dziecko wypowiadało do 10 słów, a 18 miesięczne, dzięki opowiadaniu, co dzieje się w otoczeniu dziecka, posługiwać się będzie już kilkunastoma wyrazami.