Masaż w terapii logopedycznej

zdjęcie 2 masaż

Masaż jest jedną z wielu technik wykorzystywanych w terapii logopedycznej, szczególnie przy pracy z dziećmi. Choć masaże nie są głównym narzędziem logopedycznym, można stosować je jako element terapii w celu wsparcia rozwoju mowy i funkcji oralno-motorycznych. Przedstawiamy kilka sposobów na wykorzystanie masażu w logopedii.

Masaż zewnętrzny

Delikatne masowanie twarzy z zewnątrz poprzez głaskanie, uciskanie, oklepywanie pomaga przyzwyczajać skórę do dotyku. Masując możemy skupiać się na różnych częściach twarzy: czole, nosie, okolicach oczu, policzkach, wargach oraz obszaru wokół ust. Działanie taki usprawni i poprawi świadomość dotykową, a także będzie działać wzmacniająco lub rozluźniająco. Odpowiednio dobrany masaż, kierunek działania na mięśnie twarzy i jamy ustnej, są kluczowe, bo od nich zależy sukces i osiągnięcie celu.

Masaż wewnętrzny

Stymulacja jamy ustnej czyli masaż wewnętrzny: należy użyć specjalnych technik masażu do stymulowania mięśni języka, podniebienia miękkiego i twardego, a także dna jamy ustnej. To może pomóc w poprawie koordynacji ruchów mowy oraz siły i elastyczności mięśni. Masaż wewnętrzny często stosuje się jest przed i po zabiegu korekty wędzidełka podjęzykowego. Zabieg taki zawsze powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem jamy ustnej do zabiegu. Bardzo pomocny w tym jest masaż logopedyczny.

W jakim celu stosować masaż?

  • Zmniejszenie napięcia mięśniowego: zarówno u dzieci i dorosłych obecność napięcia mięśniowego w obszarze twarzy i jamy ustnej może być przeszkodą w poprawnym wykonywaniu ruchów artykulacyjnych. Masaż może pomóc w redukcji tego napięcia, co ułatwia pracę nad poprawą artykulacji. Oczywiście kluczowe jest dobre zdiagnozowanie problemu i dopasowanie techniki masażu.
  • Poprawa świadomości proprioceptywnej: masaż może wspomagać świadomość proprioceptywną, czyli zdolność do rozpoznawania i kontrolowania własnych ruchów artykulatorów. Odpowiednio dobrany i wykonany masaż pozwala polepszyć czucie
    w obrębie jamy ustnej lub zniwelować nadwrażliwości okolic orofacjalnych.  Dzięki takie stymulacji  łatwiej kontrolować ruchy artykulatorów, a ruchy są bardziej świadome.
  • Relaksacja i redukcja stresu: masaż może również pomóc w relaksacji, zmniejszeniu napięcia i stresu. To może korzystne wpływać na proces terapii logopedycznej. Techniki relaksacyjne szczególnie polecamy są osobom, które zmagają się z nadmiernym napięciem mięśniowym w obrębie jamy ustnej.
  • Integracja sensoryczna: masaż może być częścią terapii sensorycznej, która ma na celu integrację zmysłów i poprawę funkcjonowania dziecka w codziennych sytuacjach. Integracja sensoryczna może również wpływać pozytywnie na rozwój mowy i umiejętności komunikacyjne.

Czym masować?

Pierwsza odpowiedź jaka nasuwa się na myśl to oczywiście – dłonie. Dzięki dotykowi możemy kontrolować siłę nacisku, wyczuć miejsca, które wymagają naszej szczególnej uwagi. Są to zazwyczaj miejsca, w których występuje duże napięcie. Ważny jest także moment, w którym nasz masaż przynosi pozytywny skutek. Ale co w przypadku, w którym np. dziecko nie toleruje naszego dotyku?
W takim wypadku z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju masażery logopedyczne. Generowana przez nie wibracja, rożnego rodzaju końcówki pozwalają na zbudowanie wokół masażu pozytywnego wrażenia, dzięki któremu dziecko będzie miało miłe skojarzenia z tą częścią terapii logopedycznej. Masaż można wykonywać również za pomocą delikatnej szczoteczki do zębów lub szczoteczki elektrycznej.

Kwalifikacje

Ważne jest, aby masaż w logopedii wykonywały przez odpowiednio wykwalifikowanego logopedę lub terapeutę, który posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat pracy mięśni oraz technik masażu. Masaż musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, a wszelkie techniki należy stosować w sposób bezpieczny i profesjonalny. W Gabinecie Logopedycznym Żuczek kadra jest w odpowiedni sposób przeszkolona, co daje pewność, że wykonywane masaże są dobrane w sposób odpowiedni do potrzeb pacjenta.

W Gabinecie Logopedycznym Żuczek bardzo często stosujemy techniki masażu jako uzupełnienie terapii logopedycznej i wiemy jak wiele korzyści one przynoszą. Chętnie sięgamy po ten rodzaj usprawniania motoryki oraz odczuwania artykulatorów!